Wykrywanie bilirubiny w moczu

Pobierz

Cenną własnością pasków testowych służących do badania moczu jest wykrywanie .Bilirubina jest końcowym produktem przemiany barwnika krwi, wydalana jest z organizmu wraz z żółcią drogą pokarmową.. bilirubina pośrednia - 3,4-12 µmol/l.. Zapalenie wątroby jest jedną z głównych przyczyn bilirubiny w moczu, ponieważ z powodu zapalenia wątroby sprzężona bilirubina nie może podążać normalną drogą eliminacji, wracając do krążenia i może być filtrowana przez nerki i wydalana z moczem.Plik Wykrywanie bilirubiny PRÓBĄ ROSINA.docx na koncie użytkownika pannapaulina07 • folder Mocz • Data dodania: 10 kwi 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Badanie ogólne moczu w zakresie cech fizykochemicznych jest obecnie powszechnie wykonywane metodami "suchej chemii".. Prawidłowy poziom bilirubiny (całkowitej) w surowicy krwi człowieka wynosi 0,3-1,0 mg/dl lub 5,1-17,0 μmol/l .Witam dzis odebrałam wyniki moczu i są następujące Mocz-analiza ogólna Przejrzystość przejrzysty Kolor moczu żółty Glukoza nieobecna mg/dl 0 0 Bilirubina.. Bilirubina w moczu - ForumGinekologiczne.plgęstość moczu w g/cm3 Masa właściwa waha się w granicach 1,015-1,060 g/cm3 .. Na podwyższenie stężenia bilirubiny wpływ mogą mieć również wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.Występuje zarówno w moczu prawidłowym jak i patologicznym..

Wykrywanie bilirubiny a.

Pojemnik zakręca się i trzyma w plastikowej torbie, by zapobiec jego wylaniu podczas transportu.. Wykonanie oznaczenia:Prawidłowo w moczu nie występuje, a jeśli pojawia się w różnych stanach patologicznych to jest to bilirubina związana.. W ramach badania ogólnego moczu białko rutynowo oznacza się półilościowo za pomocą testów paskowych.. Najczęściej są następstwem rozwijającej się cukrzycy.Substancjami niebiakowymi wykrywanymi w ślinie są metabolity związków azotowych: mocznik, kwas moczowy i kreatynina.. Bilirubina jest wytwarzana jako produkt rozpadu erytrocytów.. Pyuria, czyli uwolnienie dużej liczby lipii i fosforanów.. Jako odczynnik wskaźnikowy stosuje się 2% roztwór z p-dimetyloaminobenzaldehydu w 20% roztworze HCl [4].. Najlepiej dostarczyć mocz do laboratorium w ciągu godziny i nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych.bilirubiny - u zdrowego człowieka bilirubina w moczu powinna być nieobecna.. żółtaczki mechaniczne i miąższowe, wirusowe zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie miąższu wątroby przebiegające najczęściej z żółtaczką, niedrożność dróg żółciowych,Mocz prawidłowy ma barwę jasnożółtą (słomkową).. Wykrywanie kreatyniny metodą Weyla..

Bilirubina w moczu nie powinna być obecna.

Wśród możliwych stanów chorobowych, w których może występować bilirubina w moczu należą przede wszystkim choroby wątroby i dróg żółciowych .Stan, w którym wysoki poziom bilirubiny jest wykrywany w moczu nazywany jest bilirubinurią.. Stężenie bilirubiny jest zazwyczaj nieco wyższe u mężczyzn niż u kobiet, a u Afroamerykanów jest dosyć niskie.. Obecne także są aminokwasy, węglowodany (np. glukoza), lipidy, w tym cholesterol i kortykosterydy pochodzące z wydzieliny ślinianek przyusznych.Głównymi przyczynami bilirubiny w moczu są: 1.. Bilirubina normalnie nie występuje w moczu, a jeśli mocz ją zawiera to po pewnym czasie przybiera zabarwienie zielone.Glukoza w moczu czasem świadczy o cukrzycy lub stanie przed przedcukrzycowym.. .Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań i na pewno warto je powtórzyć przed udaniem się do lekarza.. Bilirubina to końcowy produkt przemiany hemoglobiny krwinek czerwonych.. Zastosowanie leków.. Wypada biały osad szczawianu wapnia (nie rozpuszczalny w kwasie octowym).. Fosfaturacja - wykrywanie w moczu soli fosforanu magnezu i wapnia fosforanu wapnia.Stwierdzenie występowania w moczu hemoglobiny, dużych ilości bilirubiny czy urobilonogenu wskazywać może między innymi na chorobę wątroby.. W obecności kreatyniny powstaje charakterystyczne zabarwienie rubinowoczerwone którego intensywność zależna jest od ilości kreatyniny.Ze względu na fakt, że bilirubina przeszkadza w oznaczeniach, do próbki moczu żółtaczkowego dodaje się 1/5 objętości 10% roztworu CaCl 2, a samo badanie wykonuje się z przesączem..

Bilirubina zmienia kolor moczu, czyniąc go ciemnym.

Kolor moczu uzależniony jest od obecności barwników: urochromu i urobiliny (redukcja bilirubiny daje bezbarwny urobilinogen, który utleniając się przechodzi w urobilinę).. bilirubina bezpośrednia - 1,7-5,1 µmol/l.. podwyższona bilirubina może być związana również z ciążą.Pierwszą porcję moczu oddaje się do toalety, następnie pobiera mocz do pojemnika, a pozostałą jego część wydala do toalety.. Do 1 ml moczu dodać kilka kropel 2,5% roztworu nitroprusydku sodu i zalkalizować kilkoma kroplami 2 M wodorotlenku sodu.. Nie jest ona rozpuszczalna w wodzie - jest to tzw. bilirubina niesprzężona, która nie może przedostać się przez filtr nerkowy.Bilirubinę wykrywa się w moczu najczęściej testem paskowym, w ramach badania ogólnego moczu.. Obecność bilirubiny w moczu wskazuje na choroby wątroby (np. żółtaczkę) i zastoje żółci o różnym podłożu.. Próg detekcji metod paskowych dla bilirubiny wynosi 0,2-0,8 mg/dl, przy jej fizjologicznym stężeniu w moczu rzędu 0,02 mg/dl.. Oprócz ertytrocytów i leukocytów, daje ono również informacje m.in. dotyczące pH moczu, jego ciężaru właściwego, bilirubiny, glukozy i ciał ketonowych.. Próba Gmelina - 2 cm3 3moczu podwarstwić 1 cm .Oznaczenie białka w moczu wykorzystuje się w ocenie i kontroli czynności nerek oraz w wykrywaniu i wczesnym rozpoznawaniu ich uszkodzeń..

Gdy w zbiorniku znajdzie się odpowiednia ilość moczu, resztę możemy oddać to toalety.

UwagaNormy dla bilirubiny całkowitej - 3,42-20,6 µmol/l: u noworodków - w pierwszym dniu życia norma wynosi nawet do 68 µmol/l i stopniowo spada, w trzecim dniu wynosząc do 17 µmol/l.. Musisz to wiedzieć Kreatynina w moczu - cel badania i jego wykonanie, wyniki prawidłowe, wyniki nieprawidłowe Mocznik w moczu - charakterystyka, wskazania, opis badania, normaMedlinePlus.. Takie badanie służy do przesiewowego wykrywania białka w moczu w ogólnej populacji.Wykrywanie bilirubiny w moczu jest najczęściej związane z patologiami pęcherzyka żółciowego i wątroby, ale może być również oznaką niewydolności nerek.. Kiedy jednak badanie ją wykazuje można przypuszczać, że jest to wywołane np. żółtaczką hemolityczną, żółtaczką mechaniczną, wirusowym zapaleniem wątroby, toksycznym uszkodzeniem wątroby, kamicą przewodów żółciowych czy zapaleniem dróg żółciowych,Alkaponuria - w czasie oddawania moczu uwalniany jest kwas hemogentyzynowy, który ciemnieje w powietrzu i powoduje, że ciecz jest mętna.. Pojawienie się bilirubiny w moczu może być wynikiem wzrostu jej stężenia we krwi, tak więc zalecałabym przed wizytą lekarską zrobić stęzenie bilirubiny we krwi, oraz dodatkowo AspaT i AlaT, sądzę , ze lekarz zleci właśnie te badania.W poniższych przypadkach możemy uzyskać wynik wskazujący na obecność białka w moczu, który nie wiąże się z żadną chorobą: po intensywnym wysiłku fizycznym u kobiet w czasie menstruacji u kobiet w czasie ciąży podczas gorączki po przegrzaniu organizmu po wychłodzeniu organizmuBilirubina może krystalizować w moczu o kwaśnym pH, zwłaszcza po schłodzeniu, a jej kryształy są widoczne podczas analizy osadu moczu najczęściej w postaci żółto-brązowych igieł .. Jednostki stężenia bilirubiny Stężenie bilirubiny i jej frakcji wyraża się w jednostkach konwencjonalnych (mg/dl) lub w jednostkach SI (μmol/l):Próbka moczu do badania powinna pochodzić ze środkowego strumienia - pierwszy poranny mocz oddajemy do połowy do muszli, a środkową partię do pojemnika, napełniając go mniej więcej do połowy.. Ciała ketonowe w moczu Większe niż fizjologiczne stężenia ciał ketonowych w moczu mogą świadczyć o chorobie.. Analiza moczu (badanie moczu) w tym przypadku powinna być wykona z moczu porannego.Pojawienie się bilirubiny w moczu jest zawsze objawem patologicznym może być spowodowane przez wiele różnych chorób i zawsze wymaga dalszej diagnostyki biochemicznej i radiologicznej.. Zapalenie wątroby..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt