Użycie tych określeń wprowadza nastrój grozy oraz podkreśla związek podmiotu z naturą.Temat 2: Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów.. dla snu martwego splatają posłanie, a kłamstwa mego najpiękniejsze farby.Dokonaj analizy porównawczej utworów: Czesław Miłosz, Obłoki i Wisława Szymborska, Chmury.. Podmiot liryczny znajduje się w sytuacji obserwowania tytułowych obłoków na niebie.. i okrucieństwo i ziarno pogardy.INTERPRETACJE PORÓWNAWCZE: Interpretacja porównawcza wierszy Dusza z ciała wyleciała (Anonim) oraz Urszuli Kozioł Przelotem.. Interpretacja porównawcza wierszy Adama Mickiewicza Nad wodą wielką i czystą oraz Bernadetty Kuczery-Chachulskiej [chmury nad tobą…]Chmura w świecie firm, które chcą się rozwijać zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie.. Wskaż również różnice pomiędzy poszczególnymi odczytaniami.interpretacje porównawcze mniej cenione, budzące zastrzeżenia: ‒ kompozycja wypowiedzi: 1. utwór, 2. utwór - i porównanie ‒ dychotomiczny podział na treść i formę (brak sfunkcjonalizowania środków wyrazu) interpretacje porównawcze faworyzowane, zalecane: ‒ równoległa analiza i interpretacja obu tekstów1.. Aby dobrze zobrazować to zjawisko, umiejętnie używa licznych porównań.. Najpierw omówienie pierwszego tekstu, potem drugiego, wnioski z ich zestawienia - w zakończeniu.. 85% Porównaj sposób ujęcia motywu tułacza w sonecie Adama Mickiewicza "Pielgrzym" i w wierszu Kazimierza Wierzyńskiego "Kufer" 85% Opracowanie wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Umiłowanie"Obłoki - interpretacja i analiza..
Podmiot określa obłoki mianem "strasznych".
Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku tekstów poetyckich, literackich, .Analiza i interpretacja porównawcza fragmentów Pana Tadeusza A. Mickiewicza i Chłopów W. Reymonta.. Po czasie względnego spokoju, pojawiają się ogniste pioruny, nad którymi człowiek nie jest w stanie zapanować ani ochronić się przed nimi.interpretacja.. To droga najłatwiejsza, ale też najmniej efektowna.Jedną z trudniejszych i bardziej wymagających form wypracowania pisemnego jest interpretacja porównawcza, czyli interpretacja równoległa.. i wiem, że we mnie pycha, pożądanie.. Jeżeli dostrzegasz różne możliwości odczytania go, uwzględnij je wskazując jednak na przyczynę zmiany perspektywy (np. uwzględnienie kontekstu historycznego, biograficznego, filozoficznego).. "Obłoki" to wiersz Czesława Miłosza umieszczony w tomie "Trzy zimy" (1936).. Utwór, podobnie jak inne teksty pochodzące z tego zbioru ma wymowę katastroficzną.. Symbolizują sumienie, którego głos stale przypomina ludziom o czynionym przez nich złu.W "Obłokach" autor -bo ewidentnie sam Miłosz jest podmiotem lirycznym - odnosi się do kondycji samego siebie, jako człowieka, nie zaś do świata, który zmierza ku zagładzie.. Dokonaj analizy porównawczej utworów: Jan Kott, U Mickiewicza i Czesław Miłosz, Ależ tak, pamiętam .Szkic prezentuje interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej "Chmury", przetłumaczonego na język rumuński przez Constantina Geambașu.Autor skupia się przede wszystkim na przedstawieniu kształtów, jakie mogą przyjmować obłoki..
Obłoki, straszne moje obłoki, - zaczyna się wiersz.
Odmienne od łabędzi Nie mają odbić.. Pretenduje jednocześnie do roli ich właściciela, czego dowodzi zaimek "moje".. Kraków 2005, s. 73-74.. Spróbuj przedstawić przesłanie pierwszego utworu.. Jego opis jest bardziej barwny i dynamiczny, wprowadzający nastrój grozy.. Opis natury nie jest jednak najważniejszy w utworze, najważniejsze jest to, co dzieje się z podmiotem lirycznym pod wpływem obserwacji.chmury, obłoki białe i milczące, patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi".. Prowokacyjnie stosuje nazwę "chmury", a nie "obłoki", rezygnując z lirycznej tradycji i wprowadzając kontekst kolokwialnej codzienności.. Chmury są określone jako "straszne", co kontrastuje z ich zwyczajowym przedstawianiem w literaturze.. "Obłoki" - jeden z wierszy tomu - ukazują zbliżającą się apokalipsę odkrywaną przez obserwację przyrody.. W wierszu tym poeta odnajduje oznaki nadchodzącego kataklizmu w świecie natury.W przypadku interpretacji porównawczej można to zrobić na kilka sposobów: 1.. Utwór przyjmuje formę monologu, który podmiot liryczny kieruje do tytułowych obłoków.Jest on roztrzęsiony, rozemocjonowany, ciężko mu zapanować nad emocjami.. Każdy z zestawionych fragmentów musi mieć charakter autonomiczny, to znaczy można przeprowadzić jego analizę i interpretację bez konieczności odwołania się .85% Interpretacja porównawcza wierszy Motto Kazimierza Wierzyńskiego oraz Lamus Antoniego Słonimskiego..
Nic dziwnego - obecnie chmury to nie tylko białe obłoki, które płyną poprzez niebo.
0 - 2 .Obłoki - analiza i interpretacja Poleca: 84 / 100 % użytkowników , liczba głosów: 161 Serwis chroniony prawem autorskim Utwór Miłosza jest wyrazem lęku przed zbliżającą się katastrofą wojenną (bo tak można interpretować sunące po niebie "straszne" obłoki) ale także przed własnym, strasznym "ja", przed ciemnymi stronami ludzkiej egzystencji.Obłoki - interpretacja wiersza.. W dzisiejszych czasach bowiem spoglądając w niebo obserwujemy właśnie chmury, obłoki zaś,Białe obłoki mogą szybko zmienić się w ciemne chmury, zapowiadające burzę.. i okrucieństwo, i ziarno pogardy.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.. Zadanie składa się z polecenia i dwóch tekstów literackich (epickich albo lirycznych, albo dramatycznych) lub ich fragmentów.. Czytając podany fragment czuje się siłę drzemiącą w wietrze, rozdzierających obłoki błyskawicach i chmurach porównanych do ognia.Obłoki, straszne moje obłoki, jak bije serce, jaki żal i smutek ziemi, chmury, obłoki białe i milczące, patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi i wiem, że we mnie pycha, pożądanie .. interpretacja porównawcza A.. Obłoki nie są łagodne, płynne i delikatne - są to ciężkie, straszne chmury, które budzą lęk i niepokój..
Tytułowe obłoki to twór niejednoznaczny i taka ich właściwość została im celowo nadana przez autora.
Odmiennie - A ty leżysz na plecach, Z wzrokiem ku niebu.Wypracowanie na podstawie przeczytanego tekstu lub interpretacja porównawcza dwóch wierszy — Czesława Miłosza ("Obłoki") i Wisławy Szymborskiej ("Chmury") — takie wyzwania postawiono .Interpretacja porównawcza utworów literackich.. Wiersz pokazuje dramatyczną sytuację człowieka, mającego się zmierzyć z nadchodzącą katastrofą i własnym wnętrzem.. Czesław Miłosz Obłoki Obłoki, straszne moje obłoki, jak bije serce, jaki żal i smutek ziemi, chmury, obłoki białe i milczące, patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi i wiem, że we mnie pycha, pożądanieTemat: Chmury i obłoki w poetyckiej wyobraźni Sylvia Plath* Guliwer Nad twym ciałem chmury przechodzą W górze, w górze, mroźne I płaskie, jak gdyby Płynęły po niewidzialnym szkle.. Z drugiej strony - dla wprawionych w boju polonistów i pisarzy - jest ona jednym z najciekawszych narzędzi do wnikliwego badania dzieła.. Szybko jednak orientujemy się, że groza, którą wywołują chmury, nie wynika z nich samych.Targają nim silne emocje, trudno mu nad sobą zapanować.. Są częścią wyższej sfery, niedostępnej dla człowieka, a więc kryją w sobie tajemnicę.. Odmiennie od ciebie Nie są skrępowane więzami Chłodne i modre.. Obłoki, straszne moje obłoki, jak bije serce, jaki żal i smutek ziemi, chmury, obłoki białe i milczące, patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi.. i wiem, że we mnie pycha, pożądanie.. Obłoki zazwyczaj symbolizują lekkość, ruch i płynność, są elementem sielankowego krajobrazu.. Lat temu sześćdziesiąt jeden pisał w Wilnie Czesław Miłosz: Obłoki, straszne moje obłoki, jak bije serce, jaki żal i smutek ziemi, chmury, obłoki białe i milczące, patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi..