Parzydełkowce prezentacja

Pobierz

Konspekt lekcji.. są zwierzętami.Klasa 6 Biologia.. Otwór gębowy jest otoczony ramionami.. Która cecha NIE dotyczy koralowców?. Adresatami prezentowanego materiału są nauczyciele, doradcy metodyczni Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.. Parzydełkowce są to zwierzęta wyłącznie wodne, w większości żyjące w morzach.. Płazińce i nicienie 4.. Stawonogi 6.. Płazy Połącz w pary.. - dla powtórki i osób nieobecnych.. Dopasuj elementy budowy ciała ryby do ich funkcji Połącz w pary.. Mięczaki Powtórzenie wiadomości o bezkręgowcach 7.. Jak nazywa się zewnętrzna warstwa komórek u parzydełkowców?. Nie mają wtórnej jamy ciała.. Podsumowanie - stawonogi i mięczaki Test.. parzydelkowce.doc.. Ich ciało zbudowane jest z dwóch warstw tkanki nabłonkowej, odpowiadających ektodermie i endodermie .Parzydełkowce są zwierzętami wodnymi żyjącymi zarówno w wodach słonych, jak i słodkich.. Prezentacja spójna z podręcznikiem NE Puls życia z którego korzystam.1.. Załączniki w programie WORD.. Formy dorosłe mają ciało zróżnicowane na osiadłe polipy, żyjące samotnie lub w koloniach, albo wolno pływające meduzy.. występują w formie polipa.. Parzydełkowce (Cnidaria, z gr.. knide "pokrzywa") - typ dwuwarstwowych, wodnych, osiadłych lub pływających zwierząt tkankowych o promienistej symetrii ciała ( Radiata ), charakteryzujących się obecnością knidoblastów, z których powstają komórki parzydełkowe nazywane knidami, stąd naukowa nazwa typu Cnidaria.Znaczenie: - niektóre są pokarmem m.in. ryb , rozgwiazd - niektóre meduzy są jadane przez ludzi (Chiny, Japonia) - oparzenia wywołane przez parzydełkowce mogą być niebezpieczne dla ludzi - wykorzystywane jako surowiec w przemyśle jubilerskim - koralowce i ukwiały tworząc rafy koralowe przyczyniają się do kształtowania powierzchni skorupy ziemskiej - rafy koralowe stanowią środowisko życia wielu zwierząt - niektóre ukwiały żyją w symbiozie z innymi zwierzętami np. krab .2..

Gąbki i parzydełkowce 3.

Parzydełkowce są drapieżnikami.. Załączniki: gabki.doc.. Charakteryzuje je posiadanie parzydełka (lub parzydełek), czyli aparatu obronnego i służącego do atakowania.• parzydełkowce są rozdzielnopłciowe, zapłodnienie odbywa się w wodzie, jest to zapłodnienie zewnętrzne, a rozwój jest złożony (obecne jest stadium larwy), • mogą także rozmnażać się bezpłciowo (pączkowanie i strobilizacja polipów), • występuje u nich przemiana pokoleń ( następujące po sobie pokolenia rozmnażające się płciowo i bezpłciowo)Dzisiaj opiszę jakie znaczenie mają parzydełkowce w przyrodzie, jak poszczególna grupa zdobywa pożywienie, będę zamieszczał poszczególnego przedstawiciela każdej grupy.. Dzięki komórkom parzydełkowym mogą obezwładnić ofiary i bronić się przed wrogami.. Treść Grafika.. Ryby - kręgowce wodne 9.. Prezentacja.. Parzydełkowce to wodne (głównie morskie) zwierzęta, których ciało zbudowane jest z dwóch warstw komórek (endodermy i ektodermy), połączonych mezogleą.. To jest osadzony dokument pakietu Microsoft Office obsługiwany przez aplikację Office .Robaki pasożytnicze.. PARZYDEŁKOWCE.. Mogą występować w dwóch postaciach - osiadłego polipa i swobodnie pływającej meduzy.Q.. Filmy.. To - 14 slajdów zawierających treści, grafiki, schematy ułatwiających wyjaśnienie omawianych na lekcji treści, przypomnienie treści z lekcji poprzedniej oraz powtórzenie omówionych na lekcji treści w formie prawda/ fałsz oraz zadań..

pierwotniaki..doc.Gąbki i parzydełkowce - prezentacja.

Posiadają promienistą symetrię ciała.. CELE: - Wyjaśnia co to są gąbki i parzydełkowce - Podaje miejsce występowania gąbek i parzydełkowców; - Rozumie pojęcia polip i meduza; - Rozpoznaje formę polipa i meduzy; UMIEJĘTNOŚCI - Uczeń potrafi opisać schemat rozmanażania się chełbi modrej - Rozpoznawanie parzydełkowców i gąbek POSTAWY - Wiedza na temat jednych z .Plik Gąbki i parzydełkowce .ppt na koncie użytkownika elasokal • folder Prezentacje multimedialne • Data dodania: 20 gru 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.prezentacja dobrych praktyk w edukacji przyrodniczej, które pozwalają formułować procedury badawcze i je wprowadzać do praktyki szkolnej, przygotowanie do procesowego wspomagania szkół w obszarach związanych z kształceniem kompetencji kluczowych uczniów.. Ptaki - kręgowce latające 12.. Ich ciało budują dwie warstwy nabłonka tworzące jamę chłonąco - trawiącą.. To - 9 slajdów zawierających treści, grafiki, schematy ułatwiających wyjaśnienie omawianych na lekcji treści, przypomnienie treści z lekcji poprzedniej oraz powtórzenie omówionych na lekcji treści w formie prawda/ fałsz oraz zadań..

Ilustracja przedstawia dwa różowe nicienie, glisty ludzkie.W królestwie zwierząt - klasa 6 - prezentacja.

Porównanie bezkręgowców i kręgowców 8.. Płazy - kręgowce dwuśrodowiskowe 10.. Niepożądani lokatorzy zadomawiają się najczęściej u właścicieli psów i kotów.. "Parzydełkowce - tkankowe zwierzęta dwuwarstwowe", plik: lekcja-multimedialna-2-parzydelkowce-tkankowe-zwierzeta-dwuwarstwowe.ppt (application/vnd.ms-powerpoint) Biologia na czasie ZRParzydełkowce - klasa 6 - prezentacja.. Polipy prowadzą osiadły lub półosiadły tryb życia, a meduzy unoszą się w wodzie.nazwa pochodzi od charakterystycznych dla tej grupy zwierzat komórek parzydełkowych żywia się zawiesina i planktonem niektóre gatunki potrafią polować na większe zwierzęta u tych gatunków występuje zjawisko podwójnego trawienia pokarm wprowadzony jest do jamy gastralnej, gdzieLekcja multimedialna 2.. Badania wykazują, że 80% ludzi w Polsce jest żywicielami przynajmniej jednego robaka pasożytniczego.. Gady (świat gadów) 11.. Parzydełkowce żyją tylko w środowisku wodnym, głównie w wodach słonych.. Stułbiopławy - to około 2700 gatunków, mających najczęściej niewielkie polipy bez przegród w jamie gastralnej.. Często tworzą one rozbudowane kolonie, w których osobniki mogą się różnicować ze względu na pełnioną funkcję, zjawisko to nazywa się polimorfizmem.Parzydełkowce.. Parzydełkowce są zwierzętami tkankowymi o promienistej symetrii ciała; mogą występować w postaci polipa i meduzy..

Ssaki (świat ssaków) Powtórzenie ...Gąbki, pierwotniaki, parzydełkowce, płazińce, obleńce - powtórka na sprawdzian.

Film - w przygotowaniuCECHY PARZYDEŁKOWCÓW - Wszystkie są drapieżnikami i żyją w wodzie - polipy żyją pojedynczo lub tworzą kolonie - kolonie unoszą się w wodzie albo są przytwierdzone do dna - meduzy występują pojedynczo i pływają dzięki regularnym skurczom ciała - chełbia modra występuje zarówno w postaci polipa, jak i meduzyTemat: Gąbki i parzydełkowce 1.Cele operacyjne: Uczeń: - opisuje budowę i tryb życia gąbek i parzydełkowców - wykazuje związek pomiędzy ich budową a środowiskiem życia - rozpoznaje formę polipa i meduzy - wymienia przedstawicieli gąbek i parzydełkowców - omawia cykl rozwojowy chełbi - rozumie pojęcie - przemiana pokoleń 2.Metody: pogadanka, praca z tekstem, praca według instrukcji techniką kierowania skojarzeń 3.Środki dydaktyczne: podręcznik, plansza, kartki z .Parzydełkowce (Cnidaria, z gr.. knide pokrzywaâ ) â typ dwuwarstwowych, wodnych, osiadÅ ych lub pÅ ywajÄ cych zwierzÄ t tkankowych o promienistej symetrii ciaÅ a (), charakteryzujÄ cych siÄ obecnoÅ ciÄ knidoblastów, z których powstajÄ komórki parzydeÅ kowe nazywane knidami, stÄ d naukowa nazwa typu Cnidaria.PARZYDEŁKOWCE..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt