Słowiński park narodowy opis dla dzieci

Pobierz

Unikalne w skali światowej środowisko tworzą rozległe piaszczyste wydmy, ciągnące się pomiędzy Ustką a Łebą, chronione przez Słowiński Park Narodowy.. utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w europie wydmami ruchomymi.. Jej wysokość dochodzi do 40 m.Słowiński Park Narodowy położony jest w woj. pomorskim, w środkowej części polskiego wybrzeża.. Ostoja dla ptaków i dzikich zwierząt.. Park zajmuje obszar o powierzchni 215,72 km², co czyni go czwartym największym w kraju.Ale Słowiński Park Narodowy to nie tylko nieziemskie wydmy lecz również wspaniałe i dzikie lasy z uroczymi duktami i szlakami.. FloraSłowiński Park Narodowy to jeden z dwóch polskich Parków Narodowych położonych nad samym Morzem Bałtyckim.. Dzięki objęciu tego terenu ochroną, park powiększył się z 18 ha w latach 80. do ponad 32 ha obecnie.. Całości ogólnych wrażeń dopełniają plaże.Widoki niczym z filmów o pustyni, idealna pogoda i Bałtyk.. Słowiński Park Narodowy to idealne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas wolny w otoczeniu przyrody.. Tereny są także bogate w rośliny naczyniowe, mchy, porosty, glony i wątrobowce.. Najbardziej znany jest z pasma ruchomych wydm piaskowych i to one stanowią "najcenniejszą" przyrodę nieożywioną, którą park chroni.5 powodów, dla których warto odwiedzić Słowiński Park Narodowy..

W słowińskim Parku Narodowym żyje bardzo dużo gatunków ptaków.

Takim miejscem jest Słowiński Park Narodowy.. Na ich brzegach znajdują się wielkie .Słowiński Park Narodowy ciągle się powiększa.. 0 0Opis Ciekawy pod względem przyrodniczym obszar Słowińskiego Parku Narodowego przyciąga rokrocznie plażowiczów, miłośników przyrody, a przede wszystkim tych, którzy wzbogacają swój wypoczynek wycieczkami po okolicach, poznając tym samym ich historię i specyficzny klimat.Słowiński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych zakątków Pomorskiego.. Na szczęście niektóre z tych miejsc poza sezonem turystycznym zamierają, zanurzając się w ciszy i naturze.. Ten nadmorski fragment naszego kraju od wiosny do późnej jesieni jest celem rodzinnych i szkolnych wycieczek, które .To jedyne miejsce nad Bałtykiem, gdzie krajobraz przypomina miejscami afrykańską puszczę.. Starsi bawili się na dole w tworzenie napisów na piasku, które można obserwować z wydmy.. umieszczony w międzynarodowej sieci …Słowiński Park Narodowy: Opis, flora i fauna Słowiński Park Narodowy charakteryzuje się przymorskimi jeziorami (Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe), bagnami, łąkami, torfowiskami, lasami.. Jak już pisałam wcześniej najbliższą bazą wypadowa do Słowińskiego Parku Narodowego jest Łeba..

Jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych.

1 Świętokrzyski Park Narodowy znajduje się w województwie świętokrzyskim.Dla Dorosłych (105468) Wszystkie (105468) Orientacje Seksualne (11575) Papierosy .. Miejsce, w którym spotkanie stada jeleni czy żurawi nie jest niczym .Opis obiektu.. Ujawnię tajemnice spokojnych wakacji nad polskim morzem.. To tylko początek pięknych widoków, których doświadczymy wybierając na wycieczkę do Słowińskim Parku Narodowym a dokładniej do części wydmowej.. Jego symbolem jest jeleń, który jest główną postacią legendy opowiadającej historię powstania nazwy gór, klasztoru na Świętym Krzyżu i samego symbolu Parku.. Ponad 50 kilometrów kwadratowych parku objęto ścisłą ochroną, tym samym zabezpieczając obszar przed wpływami zewnętrznymi.Słowiński Park Narodowy utworzony został w 1967 r. Jest on położony w woj. pomorskim, w malowniczej okolicy.. Przed sezonem cisza i spokój.. Jest to wydma ruchoma - stale przesuwa się w kierunku wschodnim z prędkością 2-10 m.. Przy nich zlokalizowane zostały miejsca do odpoczynku oraz stojaki rowerowe, bo Słowiński Park Narodowy to miejsce wręcz idealne dla fanów dwóch kółek.. Można odwiedzić również pobliską Łebę z jej licznymi atrakcjami (ok. 17 km) oraz zobaczyć ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy ruchomych wydm, unikatowe torfowiska i łąki a nawet bory, porastające zbocza najwyższego wzniesienia w okolicy - góry Rowokół.Bilety wstępu do Parku nie są drogie (6 zł i 3 zł ulgowy)..

My wybraliśmy się pieszo, z wózkiem i nosidełkiem ...słowiński park narodowy jeden z 23 parków narodowych w polsce i jeden z 2 parków nadmorskich.

Warto go odwiedzić, jest tam też wiele chronionych (50 okazów) gatunków kwiatów.. Najszybszą, ale moim zdaniem najmniej przyjemną opcją jest przejazd Melexem (odnośnik do aktualnych cen na stronie parku w poradach praktycznych).. Na jego terenie są również dwa jeziora - Gardno i Łebsko, powstałe z dawnych zatok morskich.. My nie mogliśmy tu jednak długo zostać, bo na niebie wisiały deszczowe chmury.Do największych atutów tego obszaru należą z pewnością ruchome wydmy, przemieszczające się z prędkością nawet do 10 m rocznie!. Jak widać po zdjęciach jest to idealne miejsce do rodzinnych spacerów, zarówno w okresie letnim - co mocno polecamy jak i w inne pory roku.Dzieci mają tu świetną zabawę w zjeżdżanie z wydmy, choć wspinanie się jest dosyć męczące.. Ten kto zobaczy je na własne oczy na pewno nie będzie żałował.. Wszyscy znamy obrazki, jak z horroru: dzikie tłumy idące bladym świtem zająć najlepsze miejscówki i odgrodzić "ich" kawałek plaży parawanami i .Park utworzono głównie ze względu na układ pięter roślinnych, roślinność naskalną oraz jedyne w Polsce występowanie gatunków roślin, takich jak okrzyn jeleni i rogownica alpejska.. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się cztery jeziora (Łebsko, Gardno Dołgie Małe i Wielkie), wzgórza morenowe z górującym nad okolicą Rowokołem i torfowiska z niepowtarzalną florą i fauną.Atrakcje przyrodnicze i widokowe Wydma Czołpińska położona jest w zachodniej części Słowińskiego Parku Narodowego, przy niezamieszkałej osadzie Czołpino..

Zajmuje sporą część wybrzeża, w tym Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, a także kilka jezior Łebsko ...Słowiński Park Narodowy - polski park narodowy, utworzony pierwszego stycznia 1967 roku nad wybrzeżem Bałtyku.

Dzisiaj zdradzę wam sekret.. Składa się on z lasów i wód.. Obejmuje nie tylko Mierzeję Łebską, ale też Nizinę Gardeńsko-Łebską i jeziora Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Łebsko i Gardno.. Opisy GG (10770) Programowanie (16266) Programowanie Webowe (3327) .. Słowiński Park Narodowy, utworzony w 1967 roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 września 1966 r. (które weszło w życie 1 lipca 1967 r.Położenie, powierzchnia, historia:Słowiński Park Narodowy położony jest na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko-Łebskiej, w wojew dztwie pomorskim.. Występują tu także liczne gatunki wysokogórskie.Jest niewielki, zlokalizowany w najstarszych polskich górach - Górach Świętokrzyskich.. 13wrzesień2017 18 Komentarzy.. Słowiński Park Narodowy, fot. Paweł Kaźmierczak, Shutterstock.. Leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim, 30 km na północny-wschód od Słupska i 50 km na północny-zachód od Lęborka.. Słowiński Park Narodowy - nasza odskocznia od codzienności.. Jego powierzchnia to około 32 tys. ha, w tym 10 tys. ha zajmuje ląd, 11 tys. ha wody śródlądowe oraz 11 tys. ha to wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego.. To typowy wakacyjny kurort, z milionem atrakcji dla dzieci w postaci dmuchańców, straganów z chińszczyzną, budek z lodami i goframi, fliperów i innych tego typu sezonowych elementów nadbałtyckiego krajobrazu.Największą wartością Słowińskiego Parku Narodowego nie są flora i fauna, ale przyroda nieożywiona - wydmy, zwłaszcza te wędrujące, moreny, mierzeje, jeziora, torfowiska, plaże.. Morze, wydmy, lasy, jeziora, łąki.. Zachodzą tu dynamiczne procesy niszczenia i tworzenia, a przykładem może być odsłonięcie wiosną 2016 r. lasu zasypanego kilka tysięcy lat temu przez wędrujące wydmy.. Miejsce niezwykłe.. Widzieliśmy nawet, że ktoś wjechał na nią wózkiem!. P łnocną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku.Prace nad utworzeniem parku podjęto w 1946 r. na konferencji w Łebie, kt rej .Słowiński Park Narodowy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt